محاسبه حق کمیسیون املاک در شهر اراک
محاسبه حق کمیسیون املاک در شهر اراک

در این مقاله قصد داریم به محاسبه نرخ حق الزحمه مشاورین املاک سال ۱۴۰۰ بپردازیم .

مشاورین املاک به ازای راهنمایی هایی که به مشتریان در جهت انتخاب درست برای انتخاب ملک می کنند ؛ کمیسیونی بر مبنای معاملاتی که انجام می شود از طرفین معامله دریافت و  کسب درآمد می کنند  .کمیسیون  یکی از مهم ترین اطلاعاتی که طرفین قرارداد در معاملات ملکی باید کسب کنند، اطلاع از چگونگی محاسبه نرخ کمیسیون املاک است.  نرخ مصوب کارمزد مشاورین املاک در هر شهر متفاوت است و توسط کمیسیون نظارت بر اصناف یا اتحادیه املاک آن شهرستان تعیین می شود.

در این مقاله، چگونگی محاسبه حق کمیسیون معامله املاک در شهرستان اراک در خرید، فروش و رهن و اجاره را به شما توضیح می دهیم.

محاسبه حق کمیسیون مشاورین املاک شهرستان اراک برای خرید و فروش ملک 

تعرفه کارمزد مشاورین املاک در شهرستان اراک  در سال ۱۴۰۰ توسط اتاق نظارت بر اصناف این شهرستان تعیین گردید. بر اساس این تعرفه، نرخ کارمزد برای تمامی املاک تجاری، اداری و مسکونی یکسان است. 

اگر ارزش ملک مورد معامله تا سقف ۱,۵۰۰,۰۰۰,۰۰۰ تومان باشد، بنگاه معادل ۰.۴ درصد ارزش ملک مورد معامله به اضافه ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده را به عنوان حق الزحمه فروش دریافت می کند. 

به عنوان مثال، حق کمیسیون ملکی به ارزش ۱,۵۰۰,۰۰۰,۰۰۰ تومان در شهرستان اراک به شرح زیر محاسبه می شود. 

  

ارزش ملک فروخته شده ضربدر ۰.۴ درصد

۶,۰۰۰,۰۰۰ تومان 

جمع کمیسیون با احتساب ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده

۵۴۰,۰۰۰ تومان 

جمع حق کمیسیون و مالیات 

۶,۵۴۰,۰۰۰ تومان 

 

در صورتی که ارزش ملک بیش از ۱,۵۰۰,۰۰۰,۰۰۰  تومان باشد، علاوه بر ۰.۴ درصد کمیسیون برای ۱.۵۰۰,۰۰۰,۰۰۰ تومان و ۰.۳ درصد نیز برای مازاد ۱,۵۰۰,۰۰۰,۰۰۰ تومان پرداخت می شود و جمع کمیسیون پرداختی به علاوه ۹ درصد مالیات ارزش افزوده به عنوان کارمزد پرداختی مشاور املاک دریافت می شود. 

به عنوان مثال، اگر قیمت یک ملک ۲,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰ تومان باشد، نرخ کارمزد معامله املاک آن در شهرستان اراک به روش زیر محاسبه می شود. 

۱,۵۰۰,۰۰۰,۰۰۰ تومان اول ضربدر ۰.۴ درصد 

۶,۰۰۰,۰۰۰ تومان

۵۰۰,۰۰۰,۰۰۰ تومان (مازاد بند ۱)  ضربدر ۰.۳ درصد 

۱,۵۰۰,۰۰۰ تومان 

جمع دو عدد به دست آمده 

۷,۵۰۰,۰۰۰ تومان 

جمع کمیسیون با احتساب ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده

۸,۱۷۵,۰۰۰ تومان 

محاسبه نرخ کمیسیون خرید و فروش ملک در شهرستان اراک کار پیچیده ای نیست ولی قطعاً زمان بر است. شما با استفاده از این لینک می توانید نرخ کمیسیون معامله ملک خود را محاسبه کنید. 

محاسبه حق کمیسیون مشاورین املاک شهرستان اراک سال ۱۴۰۰ برای رهن و اجاره 

نرخ کمیسیون رهن و اجاره ملک در شهرستان اراک معادل یک چهارم اجاره بهای تنظیم شده در قرارداد به علاوه ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده است. به این صورت که مبلغ رهن مطابق عرف تبدیل به اجاره شده و کمیسیون آن محاسبه می گردد و مبلغ کل به نسبت ۶۰ درصد موجر و ۴۰ درصد مستاجر پرداخت می گردد.. 

به عنوان مثال یک ملک به قیمت ۱۰۰ میلیون تومان رهن و ۲ میلیون تومان اجاره معامله شود، نرخ کمیسیون آن در شهرستان اراک طبق جدول زیر محاسبه می شود. 

تبدیل رهن به اجاره بها ( با فرض هر میلیون رهن ، ۳۰ هزار تومان اجاره) 

۳,۰۰۰,۰۰۰ تومان 

مبلغ اجاره بها 

۲,۰۰۰,۰۰۰ تومان 

جمع اجاره بها 

۵,۰۰۰,۰۰۰ تومان 

نرخ کمیسیون با احتساب ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده 

۱,۳۶۲,۵۰۰ تومان 

 

همانگونه که اشاره شد، نرخ کمیسیون معاملات املاک در شهرهای مختلف متفاوت است و بر اساس مصوبه اتاق اصناف آن شهر تعیین می شود. بنابراین، در صورتی که می خواهید در هر شهر معامله ی ملکی انجام دهید، ابتدا نسبت به نحوه محاسبه نرخ کمیسیون املاک در آن شهر مطلع شوید تا بتوانید جلوی سوء استفاده احتمالی را بگیرید. 

در این مقاله تلاش کردیم، نحوه محاسبه نرخ کارمزد معاملات املاک در شهرستان اراک بر اساس مصوبه سال ۱۴۰۰ را به شما توضیح دهیم. شما با استفاده از این لینک می توانید نرخ کمیسیون معاملات املاک را به سادگی و بدون دردسر محاسبه کنید.