خیابان جنت خیابان پرتقاضا در حوزه مسکن شهر اراک
خیابان جنت خیابان پرتقاضا در حوزه مسکن شهر اراک

برای آشنایی با خیابان جنت در اراک با ما همراه باشید. شهر اراک مرکز استان مرکزی و  یکی از شهرهای بزرگ و در واقع یک کلان‌شهر در ایران بشمار می‌آید. این شهر خیابان‌های زیادی داشته که خیابان خرم؛ خیابان جنت، خیابان ملک، عباس آباد و شریعتی به عنوان خیابان‌های معروف این شهر معرفی شده‌اند که در ادامه تا حدودی به خیابان جنت پرداخته‌ایم.

آشنایی با خیابان جنت در اراک

در منطقه 2 شهر اراک، خیابان جنت واقع شده است. این خیابان به معابری مهم از جمله خیابان ملک و خیابان شریعتی متصل شده است.

خیابان جنت امروزی، که در گذشته به نام " کوچه مدآقاسیا" معروف بوده‌است؛ یکی از محله‌های قدیمی در شهر اراک است که در ابتدای خیابان ملک واقع شده‌ و با گذر زمان تغییر نام داده است. البته همچنان هم قدیمی‌های شهر این محله را با  همین نام کوچه مدآقاسیا می‌شناسند. 

حال اینکه چرا به این محله کوچه مدآقاسیا گفته می‌شد هم ماجرای جالبی دارد.

این داستان تقریبا بیشتر از پنجاه سال قدمت دارد که از اهالی همان محله نقل شده‌است. که مردی به نام محمد، با چهره‌ای سیاه، قهوه‌خانه‌ای در این محل داشته‌است که به نوعی پاتوق مردان محل برای گفتگو و بحث و صرف چایی به‌حساب می‌آمد.

از آنجایی که این محمد آقا سیاه روی بود، وی را مدآقاسیا می‌نامیدند و در میان اهالی به این اسم معروف شده‌بود و از آنجایی که در انتهای کوچه قهوه‌خانه ﺑﺎغ ﭘﺎﺷﺎ، باغ کندی و باغ‌های راه‌آهن قرار گرفته بودند، مردم زیادی از این کوچه و از مقابل پاتوق مدآقاسیا رد می‌شدند و به دلیل معروف بودن او و قهوه‌خانه‌اش، برای آدرس دهی به ﻗﻬﻮه‌ﺧﺎﻧﻪ «ﻣﺪآﻗﺎ ﺳﯿﺎ» اشاره می‌کردند. همین قضیه باعث شد تا آن محله به این نام شهرت گیرد. 

در حال حاضر دیگر نه مدآقاسیا و نه قهوه‌خانه مدآقاسیا وجود ندارد و جای خود را به یک نانوایی داده‌است، اما همچنان نام کوچه مدآقاسیا یا همان خیابان جنت در اراک در میان اهالی قدیمی محله، پابرجاست.

خیابان جنت اراک

  • خیابان جنت امروزی

خیابان جنت در اراک، در نزدیکی بازار سرپوشیده اراک قرار دارد، که به لحاظ جغرافیایی، از موقعیت مناسبی برخوردار است.

در انتهای این خیابان، بنای تاریخی حاج باشی با هزاران خاطره تاریخی قرار دارد که متاسفانه به دلیل عدم پیگیری‌های لازم، رو به تخریب و نابودی است. خانه احمدقلی خان حاج‌باشی با 1900 مترمربع وسعت؛ یکی از بناهای مربوط به دوره قاجار در این شهر است. از ویژگی‌های این خانه تاریخی می‌توان تناسبات هندسی در معماری، بنایی متقارن، تزئینات زیبا و سیستم آبرسانی از قنات شهر اراک را نام برد.

این منطقه یکی از محله‌ها و خیابان‌های قدیمی و اصیل شهر اراک است که با توجه به این که یکی از خیابان‌های اصلی و پر رفت و آمد و زیبای شهر است، اما نسبت به آن بی توجهی شده است و مشکلاتی  را برای مردم آن منطقه و افرادی که از آن‌جا عبور می‌کنند و رفت و آمد دارند، ایجاد کرده است.

• بافت خیابان

خیابان جنت به لحاظ بافت منطقه‌ای، ترکیبی از بافت سنتی قدیمی و مدرن است که چشم‌ انداز زیبایی را به محله القا کرده است.

  • امکانات و دسترسی‌ها

خیابان جنت، جمعیت بالایی داشته و تعداد خانوارهای ساکن در این منطقه بالا هستند، و به همین جهت امکانات و دسترسی زیادی از جمله پارک جنت، شورای حل اختلاف، جایگاه سوخت شریعتی، پاساژ جلالی و پاساژ اطلس برای این محدوده برای رفاه حال ساکنین منطقه در نظر گرفته شده است. دیگر امکانات موجود در این قسمت از شهر شامل استراحتگاه مناسب برای مسافران، اماکن ورزشی مانند باشگاه بدنسازی، سالن غذاخوری، فست فود و رستوران و... هستند.

پارک جنت

علاوه بر این امکانات، مدارس مختلفی نیز در مجاورت با این ناحیه قرار گرفته‌اند که عبارتند از:

  • دبستان دخترانه‌ی شهید اندرزگو

  • دبیرستان دوره‌ی دوم پسرانه‌ی آفتاب

  • دبیرستان پسرانه‌ی علوم و معارف اسلامی صدرا

  • دبستان پسرانه‌ی سعادت

که این مدارس، از معروفترین و قدیمی‌ترین مدارس این ناحیه به‌شمار می‌آیند، بطوری که همه ساکنین اراک، حداقل در یکی از این مدارس به تحصیل پرداخته‌اند.

خیابان جنت در اراک به لحاظ موقعیت جغرافیایی در نزدیکی اماکن مهم شهر نظیر باغ ملی، حمام تاریخی چهار فصل، پاساژ اسلامی و موزه مردم شناسی،بازار سرپوشیده و غیره واقع گردیده‌است. که همه این‌ها سبب شده تا این منطقه به عنوان منطقه‌ای مهم و پر رفت و آمد در شهر اراک شناخته شود.

  • نرخ خرید ملک در خیابان جنت

با در نظر گرفتن موقعیت جغرافیایی، موقعیت قراری گیری و...، قیمت زمین، خانه و... متفاوت و متغیر است. اما به‌طور کلی از اردیبهشت سال ۱۳۹۹تا اردیبهشت سال ۱۴۰۰، قیمت مسکن در این منطقه حدود ۷۳ درصد رشد و افزایش داشته‌است و معادل بیست و شش میلیون و هشتصد و یک هزار و چهارصد و یک تومان، آخرین نرخی‌است که براساس داده‌ها برای یک متر مربع، اعلام شده‌است و از آنجایی که این خیابان، جزو خیابان های لوکس اراک ، که برای سرمایه‌گذاری بسیار مناسب است.

قیمت ملک در خ جنت

سخن پایانی

با توجه به همه توضیحات و معرفی‌هایی که در رابطه با این خیابان گفته شد، این منطقه، محیطی محبوب، پرطرفدار و مناسب برای خرید و اجاره ملک، دفاتر اداری، سکونت و... است که شاید در مقایسه با سایر مناطق شهر اراک از قیمت‌های بالاتری برخوردار است اما، در ازای این هزینه، همه امکانات لازم فراهم شده و در اختیار ساکنان قرار گرفته است.

بنابراین چنانچه در شهر زیبای اراک به دنبال مکانی مناسب برای زندگی هستید و قصد دارید تا در رفاه کامل و بدون دغدغه در این شهر زندگی کنید، خیابان جنت می‌تواند یک انتخاب مناسب باشد.